Navigointi 2 -etäkurssi järjestetään webinaarina maaliskuussa 2025:
- la 15.3. 11-15
- la 22.3. 11-15
- to 27.3. 18-20
- su 30.3. 11-15
Kurssin jälkeen voit tehdä kauttamme myös verkkotentin ja saada tutkintotodistuksen.
Navigointi 2 -etäkurssi on Suomen Navigoinnin Opettajat ry:n (SNOP) auktorisoima jatkotason teoriakurssi navigointiin. Kurssilla käsitellään mm. navigointia vuorovesialueilla, sortoa, virtaa, kompassioppia, reittisuunnittelua ja vinkkejä ulkomailla veneilyyn. Navigointi 2 -tutkinto on riittävä osoitus navigointitaidoista haettaessa Traficomilta Kansainvälistä huviveneenkuljettajankirjaa.
Kurssilla käsiteltävät aiheet ovat:
- kompassioppi , suuntima, eksymän määritys
- paikanmääritys – sijoittajat, siirretty sijoittaja, ristisuuntima
- elektroninen navigointi
- vuoroveden korkeus ja vuorovesivirta
- reittisuunnittelu
- ulkomaan veneilyssä tarvittavat luvat ja paperit
- merenkulkusäädökset
- sääoppi
- turvallisuus
Kurssin tahti on tiivis ja tapaamisten yhteydessä annetaan tehtäviä itsenäiseen harjoitteluun. Kurssi sopii myös vanhojen navigointitaitojen kertaukseen. Kaikkiin tapaamisiin osallistuminen ei ole pakollista, mikäli varaat muuten aikaa itsenäiseen työskentelyyn. On myös mahdollisuus seurata tapaamisten tallenteet omalla ajalla.
Kurssin hinta on 90 € (sis. alv.) ja vapaavalintaisen tutkinnon hinta verkkotenttinä 39 € (sis. alv.). Tutkinto ostetaan erikseen, ja sen hinta sisältää tutkintotodistuksen postitettuna kotiin.
Järjestämme navigointikurssit yhteistyössä Sail First -purjehduskoulun kanssa. Kouluttajana toimii purjehduksen- ja navigoinninopettaja Rio Rajala.
Kurssia varten tarvitset Navigointi 2 -kurssikirjan, harjoituskartan sekä karttatyöskentelyyn harpin ja astelevyn tai kurssiplotterin. Saat myös kurssimateriaalit tilattua tarvittaessa kätevästi verkkokaupastamme postitettuna kotiisi – materiaalit löydät täältä.
Tervetuloa kurssille!
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.